Ta naložbeni projekt je bil označen kot neizvedljiv in ni dosegel faze glasovanja.
Izločitev projekta. Projekt je presplošen. Cilj Mestne občine Nova Gorica je dolgoročno zmanjševanje vseh škodljivih vplivov na okolje in izboljšanje kvalitete bivanja v mestu in na podeželju. Za zagotavljanje slednjega se v pripravo in izvedbo vseh projektov vključuje NBS (»ne škoduj bistveno«) standard, ki je eden izmed ključnih pogojev za zagotavljanje državnih in evropskih virov financiranja.

Razogljičenje - okoljevarstveni ukrepi

F Fizično oddan predlog  –  12. 04. 2024  –  Območje 1

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Izvajanje Pariškega sporazuma. Razogljičenje. Povečanje koncentracije ogljikovega dioksida v ozračju vodi do globalnega segrevanja in zakisanja oceanov. Predlogi so v duhu reševanj kakovostnega urbanističnega in bivanjskega vzorca življenja in podnebnih sprememb. Med večje onesnaževalce v mestih spada: beton, kovina in plastika: 1m3 plastike sprosti 5 ton CO2 v atmosfero 1m3 železa 15 ton CO2 1m3 aluminija sprosti 25 ton CO2 v 60-ih letih. Zato, odgovorno do narave, podnebja in prihodnosti. V mestih, kjer že izvajajo večje odstranitve teh materialov se je temperatura znižala za 10 stopinj, zmanjšal se je hrup, svetlobna onesnaženost in onesnaženost zraka.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Predlagam okoljevarstvene ukrepe: omejitev porabe teh materialov, odstranitev vseh zaprtih zastaranih, dotrajanih, neuporabnih, nehigienskih, neizkoriščenih objektov in materialov, predvsem zastaran beton, železo, aluminij, plastiko in kovinske predmete, ki po nepotrebnem segrevajo in onesnažujejo mestni prostor in presegajo omejitve za svetlobno, hrupno, okoljsko onesnaženje in iskanje drugih alternativnih rešitev. Predlagam vzor dobre, zelene, eko, gradbene ion urbanistične prakse s področja trajnostnega razvoja, krožnega gospodarstva, nizkoogljičnosti ter čistih energij. Primer dobre prakse komunalne opremljenosti, samozadostnosti, ki bi bile vzor urbanističnim rešitvam mest, gradnje, skladiščenja CO2, nevtralnega CO2 odtisa, ki temelji na gradnji z naravnimi materiali, omogoča maksimalen komfort in energetsko učinkovitost. S tako temeljno zasnovo bi lahko črpali nepovratna EU sredstva za zeleno gradnjo. Maksimalna uporaba biogenih in nizkoogljičnih materialov.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Mediji. Prostovoljci. Maksimalno vključenost vseh akterjev. Podpora in sodelovanje. Obveznost. Dopolnitve občinskih aktov.

Kje in kdaj konkretno naj bi se projekt izvedel?

Po vaši presoji, na zemljiščih v občinski lasti. Čim prej.

Kaj naj bi se po izvedbi projekta spremenilo?

Zmanjšalo bi se onesnaženje, hrup, nemir. Znižala bi se temperatura mesta. Boljši zrak. Izboljšalo splošno zdravje ljudi. Zmanjšalo bi se segrevanje urbanističnega prostora. Zmanjšala bi se onesnaženost s CO2. Višji standard svežega zraku in svetlobe.