Rešitve za digitalizacijo urbanega in ruralnega okolja – pametno mesto

pametno_mesto pametno_mesto  –  15. 04. 2024  –  Območje 1
Smart_Parking.jpg
Smart_Parking.jpg

Zakaj ta predlog? Katero temo, težavo oz. izziv projektni predlog naslavlja?

Projektni predlog pospešuje digitalno preoblikovanje občine z namenom boljšega upravljanja, komunikacije, proaktivnega reševanja problemov, koordiniranja virov in procesov za hitro odzivanje, minimiziranje posledic (več smeti, več prometa, večja poraba energentov,…), kvalitetnejšega življenja občanov in obiskovalcev z uvedbo in uporabo naprednih digitalnih tehnologij. Projektni predlog je temelj novim ali izboljšanim storitvam za občane kot tudi novim procesom v vsakdanjem poslovanju celotne mestne občine in njenim javnim službam. Skratka, projekt omogoča uvedbo novih ali izboljšavo obstoječih digitalnih rešitev in/ali storitev iz različnih vsebinskih področij vsem deležnikom življenja v okolju Mestne občine Nova Gorica.

Kaj konkretno predlagate? Kaj je bistvo vašega predloga? Kaj se bo zgodilo?

Projektni predlog predvideva postavitev in priklop naprav, ki bodo sestavljale namensko omrežje, dostopno vsem deležnikom življenja v mestu in na podeželju Mestne občine Nova Gorica. Bistvo predloga je uvajanje digitalizacije v vsakdanje življenje in delo občanov MONG. MONG bo s tem naredil prvi konkretni korak v smeri pametnega mesta in podeželja.

Kako naj bi se projekt izvedel? Katere aktivnosti bi bilo treba izpeljati?

Za izvedbo projekta je po že obstoječi praksi v nekaterih slovenskih občinah potrebno: - izbrati ustrezne lokacije v javni lasti za postavitev naprav oz. gradnikov omrežja: po pravilu so to strehe javnih objektov ali notranji prostori - pripraviti soglasja za njihovo postavitev in priklop - izvesti postavitev, priklop in vključitev naprav - vsem potencialnim uporabnikom, torej občanom in javnim službam kot tudi gospodarstvu, predstaviti možnosti, ki jih nudi pametno mesto in pametno podeželje - promocijske aktivnosti in informiranje vseh potencialnih uporabnikov in načrtovalcev razvoja mesta in podeželja

Kje in kdaj konkretno naj bi se projekt izvedel?

Območje 1 - Krajevne skupnosti Nova Gorica Kromberk – Loke, Rožna Dolina, Solkan Termin izvedbe je 120 dni po potrditvi lokacij za komunikacijsko opremo. Projekt je enostavno in z majhnimi stroški razširljiv na ostala območja mestne občine.

Kaj naj bi se po izvedbi projekta spremenilo?

MONG bo skupaj s podeželjem po vzoru nekaterih naprednih občin postala »pametna« občina. Osnova pametnih skupnosti in občin temelji na namenskem omrežju, ki povezuje senzorska mesta na naslednjih področjih: - Upravljanje z odpadki: optimizacija procesov zbiranja odpadkov in s tem manjša prometna obremenitev mesta kot tudi urejeni ekološki otoki - Upravljanje s pitno vodo: zmanjševanje izgub v vodovodnem omrežju, daljinsko odčitavanje vodomerov - Skrb za okolje, meritve onesnaženja: optimizacija porabe energije in nadzor ustreznih bivalnih pogojev v javnih stavbah, šolah in vrtcih, merjenje onesnaženosti vodotokov (po vzoru sosednje občine) - Mobilnost in logistika: upravljanje prometa na območju parkirišč, varovanje interventnih površin in mest za invalide, dinamično prilagajanje parkirnin in s tem preusmerjanje prometa iz mestnega jedra, pridobivanje natančnih podatkov za dolgoročno načrtovanje prometne politike - Civilna zaščita: varovanje pred poplavami, plazovi, gozdnimi požari - Kmetijstvo: zmanjševanje porabe vode za zalivanje, varovanje pred škodljivci, zmanjševanje porabe sredstev za škropljenje (pametni vinogradi in sadovnjaki) - Turizem: varovanje in nadzor uporabe turistične in športne infrastrukture, pridobivanje podatkov o obisku infrastrukture, optimizacija čiščenja javnih površin po prireditvah,..